Хардуер

Видеокарта

Видеокарта (известна също като графична платка, графична карта, видеоадаптер, графичен адаптер) в компютрите е разширителна карта, преобразуваща графичния образ, съхранен в паметта на компютъра, във форма, подходяща за показване на монитора. 

Исторически видеокартата е била изработвана като допълнителна платка и се е свързвала с процесора чрез някои от слотовете на дънната платка. В по-съвременните компютри тя е във вид на отделен чип от дънната платка или пък е компонент на чипсета или на процесора.

Съвременните видеокарти изпълняват много по-сложни функции от простото формиране на изображението - те имат вграден графичен процесор, който може да извършва допълнителна обработка, снемайки по този начин натоварването от централния процесор. Например всички съвременни видеокарти на nVidia и AMD извършват рендъринг на апаратно ниво.

Най-често видеокартата е изпълнена във вид на печатна платка, която се поставя в слот за разширение - универсален или специализиран (AGP, PCI Express). Напоследък има тенденция видеокартата да е интегрирана с дънната платка, за да се подобри качеството и на работа и да се избегнат възможни проблеми, ако се окаже несъвместима с оригиналната дънна платка на компютъра.

Основни части на видеокартата:

  • Графичен процесор (GPU) - извършва изчисления на извежданото изображение, разтоварвайки централния процесор, обработва командите на тримерната графика. Основен елемент, от който зависят бързодействието и възможностите на цялото устройство.
  • Видеоконтролер - отговаря за формиране на изображението във видеопаметта, генерира команди RAMDAC за формиране на сигнали за развивка на монитора и обработва заявки на централния процесор.
  • Видеопамет - изпълнява роля на буфер на кадрите, в която се съхранява цифрово копие на изображението, генерирано и постоянно изменяемо от графичния процесор и извеждано на екрана на монитора.
  • Цифро-аналогов преобразовател ЦАП (RAMDAC) - служи за преобразуване на изображението, формирано от видеоконтролера, в нива на интензивност на цветовете на аналоговия монитор. 
  • Система за охлаждане - управлява температурния режим на видеопроцесора и видеопаметта в допустим диапазон стойности.
  • Видеодрайвер - софтуер, доставян от производителя на видеочипа и зареждан при стартиране на операционната система.

Основни характеристики:

  • Ширина на шината памет, измерва се в битове - брой битове информация, предавана в секунда. Определя производителността на картата.
  • Количество видеопамет, измерва се в МB - какъв обем информация може да съхранява вградената видеопамет на графичната платка.
  • Честота на ядрото и паметта - измерва се в MHz, определя скоростта на обработване на информацията.
  • Технологичен процес - технология на печат, измерва се в nm, съвременните карти имат 110 nm или 90 nm норми на технологичния процес.
  • Текстурна и пикселна скорост на запълване, измерва се в млн. пиксели за секунда, показва скоростта на извеждане на информация.
  • Изводи на картата - по-рано видеоадаптерът имаше един куплунг VGA, сега се оборудва с един изхода DVI-I (или два - за допълнителен монитор), също с композитни видеоизход и видеовход.
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started